Kon Electronic Forum Index Kon Electronic
Kon Electronic

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Condensatori filtru

Post new topic   Reply to topic    Kon Electronic Forum Index -> Tehnice
View previous topic :: View next topic  
Author Message
cosmindaniel12
Membru junior
Membru junior

PostPosted: Fri Sep 29, 2006 8:02 pm    Post subject: Condensatori filtru Reply with quote

Am si eu o intrebare. Pentru filtru activ, condensatorii trebuie sa fie nepolarizati, nu? Si sunt buni condensatorii electrolitici sau imi trebuie alt tip de condensatori? Inca ceva, si va rog sa nu radeti: BIPOLAR=NEPOLARIZAT?
Stefanev
Membru de neoprit!
Membru de neoprit!

PostPosted: Fri Sep 29, 2006 10:56 pm    Post subject: Reply with quote

avand in vedere ca esti incepator zic sa renunti la schema cu filtre active, dar daca te refereai la filtrele pasive atunci ai nevoie doar de bipolari
Quote:
BIPOLAR=NEPOLARIZAT?
exact

Filtrul activ se pune inainte de amplificator, iar cel pasiv dupa amplificator (in incinta boxei). Spune-ne modelul difuzoarelor pt care vrei sa faci filtrul si noi te vom ajuta ...

cosmindaniel12
Membru junior
Membru junior

PostPosted: Sat Sep 30, 2006 1:19 am    Post subject: Multumesc dar... Reply with quote

Vreau sa-mi fac filtru activ Linkwitz-Riley de ord 2 (12 dB/octava) cu un amplificator operational (TL074CP). Vreau doar sa stiu ce condensatori trebuie sa folosesc. Imi trebuie un filtru highpass pentru a opri iesirea difului din limita excursiei sub frecventa de acordaj. Asta NU pot sa-l fac pasiv (ar insemna sa pun condensatori in serie cu diful principal....). Am gasit condensatori electrolitici nepolarizati, mkt, smd si nu mai stiu cate alte tipuri... Acum... cele multistrat, mkd sau smd sunt nepolarizate? Si care din ele imi recomandati sa-l folosesc? Merci mult!
LostCell
Membru avansat
Membru avansat

PostPosted: Mon Oct 02, 2006 10:21 am    Post subject: Reply with quote

pe unde circula semnal alternativ(audio)e mai bine sa fie nepolarizati
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
cosmindaniel12
Membru junior
Membru junior

PostPosted: Tue Oct 03, 2006 8:08 am    Post subject: ? Reply with quote

Am inteles de la inceput ca trebuie sa fie nepolarizati... Dar la conzii MKT, SMD, multistrat, poliester, ceramice... nu se precizeaza daca sunt sau nu bipolari Sad. Intrebam care din ei sunt polarizati si care nu.

In alta ordine de idei, mi s-a recomandat sa folosesc conzi cat mai mici si rezistori cat mai mari pentru filtre (ca sa se decupleze mai repede conzii Confused ). Pot folosi ce am (2,2micro) sau ma duc sa cumpar de cativa nano?

hash
Nou venit
Nou venit

PostPosted: Tue Oct 03, 2006 11:56 pm    Post subject: Reply with quote

Din cate ma pricep... sa ma corecteze careva daca gresesc ca nu vreau sa dau sfaturi aiurea... In montajele de audio se folosesc conzi de poliester. Astia sint nepolarizati (impreuna cu cei ceramici, multistrat, stiroflex si alte chestii, mai tot ce nu-i electrolitic sau cu tantal e nepolarizat) si i-am vazut folositi din plin in scheme electronice audio. Pentru capacitati mai mari (astia nepolarizati au capacitati mici, sub un micro de obicei) se pot lega 2 condensatori electrolitici polarizati in serie astfel:
+ - - +
-----| |-----| |----
obtinandu-se (cica) un condensator bipolar de capacitate c1*c2/(c1+c2)

Capacitatile le iei din schema... nu inteleg ce vrei sa spui atunci cand ne intrebi ce capacitati sa iei, iar faza cu decuplatu habar n-am Smile Poate ne lamureste cineva, e un subiect interesant. Poate sa atasezi o schema...

Bafta Smile
Back to top
View user's profile Send private message
hash
Nou venit
Nou venit

PostPosted: Tue Oct 03, 2006 11:57 pm    Post subject: Reply with quote

schema a iesit aiurea... DE CE NU E EDIT!!!?
ma rog, intelegi tu, trebuie sa aiba si la intrare si la iesire aceeasi polaritate.
Back to top
igrec
Membru avansat
Membru avansat

Location: de acolo de unde tu nici nu gandesti, unde soarele rasare doar daca il platesti

PostPosted: Thu Oct 05, 2006 11:43 pm    Post subject: Re: ? Reply with quote

cosmindaniel12 wrote:
Am inteles de la inceput ca trebuie sa fie nepolarizati... Dar la conzii MKT, SMD, multistrat, poliester, ceramice... nu se precizeaza daca sunt sau nu bipolari Sad. Intrebam care din ei sunt polarizati si care nu.

pai te uiti si u la el.. si daca e insemnat + si - atunci e polarizat

cosmindaniel12 wrote:
In alta ordine de idei, mi s-a recomandat sa folosesc conzi cat mai mici si rezistori cat mai mari pentru filtre (ca sa se decupleze mai repede conzii Confused ). Pot folosi ce am (2,2micro) sau ma duc sa cumpar de cativa nano?

zii lu' ala de ti-a recomandat asta sa se impuste
si dai search pt mai multe detalii ca s-a vorbit desprea asta in zeci de posturi
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Kon Electronic Forum Index -> Tehnice All times are GMT + 3 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum